Close

Kategórie

SLOVNÍK POJMOV A NORIEM

Slovník pojmov alebo súhrn výrazov, ktorých význam alebo interpelácia nemusí byť jasná alebo zrozumiteľná. Aby sme Vám pri kúpe nášho tovaru pomohli a poradili, dávame Vám k dispozícii informácie o produktoch, ich prevedeniach, materiáloch či legislatívnych požiadavkách.

V prípade doplňujúcich otázok nás neváhajte kontaktovať prostredníctvom e-mailu na eshop@pilex.sk .

2v1 bunda

produkt / bunda má dve rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy / oddelenia časti produktu. príklad: bunda môže mať odopínateľné rukávy a tak môže vzniknúť vesta. alebo má odopínateľné zateplenie a môže tak byť v prevedení prechodná bunda

2v1 nohavice

produkt/nohavice majú dve rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy/oddelenia jednej časti produktu od druhej. príklad: nohavice môžu mať pomocou zipsu odopínateľnú spodnú časť /pod kolenom/ a tak môže vzniknúť nové využitie. napr. 3/4 nohavice.

3v1

produkt / bunda má tri rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy / oddelenia časti produktu od druhej. príklad: bunda môže mať odopínateľné rukávy a tak môže vzniknúť vesta, ktorá sa dá samostatne používať. A zároveň má odopínateľné zateplenie a môže tak byť v prevedení prechodná bunda ako aj zimná bunda.

4v1 bunda

produkt / bunda má štyri rozličné využitia, resp. prevedenia. S možnosťou úpravy / oddelenia časti produktu. príklad: bunda môže mať odopínateľné rukávy a tak môže vzniknúť vesta. alebo má odopínateľné zateplenie a môže tak byť v prevedení prechodná bunda, alebo zimná zateplená bunda

Absorpcia energie v päte

je vlastnosť produktu ktorá zabezpečuje v súlade s EU legislatívou zvýšený komfort užívateľa pri nosení danej pracovnej / bezpečnostnej obuvi. Zabezpečí až 20% odľahčenie tlaku medzi nohou užívateľa a podlahou

Acetát

Vlákno získané reakciou umelých živíc na celulózu. Vyznačuje sa nízkou hmotnosťou, vynikajúcimi optickými vlastnosťami, odolnosťou voči teplu, dobrou odolnosťou proti väčšine chemických prípravkov. Má však aj nevýhodu, a to slabú odolnosť proti oderu a poškrabaniu, riziko vzplanutia v blízkostí tepelného zdroja s teplotou viac ako 100°C.

Adflo

Filtračná jednotka s pohonom vzduchu pre použitie na ochranu dýchacích ciest pri zváraní. Nepretržitý prívod filtrovaného vzduchu zároveň zaisťuje odvod tepla a potu vznikajúceho pri zváraní.

Aerosól

Heterogénna zmes malých pevných (dym) alebo kvapalných častíc (hmla) v plyne. Rozptýlené častice majú veľkosť od 10nm do 100nm, čo zodpovedá zhlukom niektorých molekúl až časticiam tak hmotným, že už nemôžu ľahko poletovať v atmosfére. Aeresóly môžu vzniknúť napr. pri: - striekaní (farieb, lakov...) - povlakovaní - miešacích a čistiacich prácach.

Akryl

Syntetické vlákno, ktoré často imituje vlnu. Vyniká vysokou elasticitou (takže sa nekrčí), je veľmi ľahké, jeho tepelno-izolačné vlastnosti sa približujú vlne, vyniká rovnako vysokou odolnosťou proti oteru a pevnosťou v ťahu. Je termoplastický, má veľkú absorpčnú schopnosť a veľmi rýchlo schne.

Aktívne uhlie

Uhlie spracované pyrolýzou tak, aby došlo ku zvýšenie jeho absorpčných schopností. Východiskovým materiálom sú často kokosové orechy, ale môže im byť aj drevo, kosti alebo uhlie iného pôvodu. Zrnko aktívneho uhlia má štruktúru pórov a kanálikov, ktoré veľkosťou pripomínajú štruktúru molekúl. Aktívne uhlie má veľký vnútorný povrch (400-1500m²/g) a môže absorbovať široké spektrum látok (aj toxických).

Antistatická obuv

Antistatická obuv je obuv s vlastnosťou ktorá zmenšuje a odvádza elektrostatický náboj tak, aby sa vylúčilo nebezpečenstvo úrazu elektrickým prúdom, zapálenie iskrou horľavých látok a pár. Nebezpečenstvo však nie je úplne vylúčené, pretože antistatická obuv vytvára odpor iba medzi chodidlom a podlahou. Skúsenosti ukázali, že elektrický odpor má byť menší ako 100kOhm.

Antistatika

Vlastnosť výrobku, ktorá bráni alebo obmedzuje tvorbu elektrostatickej elektriny.

Aramid

Finálna úprava niektorých látok alebo vlákien, ktorá má danému materiálu zaistiť požadované vlastnosti, napr. ohňovzdorné, antistatické, dobré úžitkové a pod.

Aura™

Časticový respirátor s inovatívnou filtračnou technológiou.

Bavlna

Mäkké prírodné textilné vlákno skladajúce sa z takmer čistej celulózy (94%). Odevy vyrobené z bavlneného vlákna sú pohodlné, ľahko udržiavateľné, vysoko sajúce a trvanlivé, majú dobrú pevnosť v ťahu (245-373mN/tex) a v odere.

Bezpečnostná špica

je bezpečnostný prvok ktorý obsahuje daná bezpečnostná obuv. V súlade s platnou EU legislatívou zabezpečuje ochranu užívateľa pred pádom telesa na dané miesto obuvi s energiou 200Jouleou. to jest teleso o hmotnosti 20kg z výšky 1metra

Bezpečnostné lano

Lano, ktoré sa pripína na bezpečnostný postroj, aby sa osoba, ktorá sa pohybuje vo výškach mohla pohybovať v horizontálnej rovine. Môže to byť syntetické lano, popruh, oceľové lano alebo koľajnica.

Bezpečnostný postroj proti pádu z výšky

Bezpečnostný mechanizmus na ochranu tela, ktorý slúži na zastavenie pádu. Postroj je súčasťou systému ochrany proti pádu z výšky. Vďaka svojej koncepcii je predurčený na zachytenie človeka pri páde a po páde v uhle 50° proti zvislej polohe.

Brúsená koža

Jemná rubová koža, ktorá vznikla brúsením, aby sa dosiahla vlasová štruktúra.

Bunda

krátky odev s rukávmi, ktorý sa zapína vpredu a kryje hornú časť tela až po pás alebo po boky.

Celoročná

produkt je k dispozícii štandardne bez obmedzenia ročného obdobia. A to z dôvodu možného použitia celoročne

Celotvárová maska

prostriedok na ochranu dýchacích orgánov, ktorý zakrýva oči, nos, ústa a prípadne aj bradu.

Chránič sluchu

prvok proti hluku, ktorý znižuje hlučnosť, je súčasťou rôznych chráničov (oblúk s penou).

Coolway

Coolway je názov úpravy textílie, najčastejšie funkčného, alebo inými slovami termoprádla s chladivým /nie však mokrým/ efektom pre užívateľa.

Cordura®

Registrovaný názov pre Nylon 66. Jedna z najpevnejších látok, extrémne odolná proti oderu a prepichnutiu. Vlákna sú potiahnuté polyuretánom a ošetrené na maximálnu vodeodpudivosť. Tento materiál je vhodný na výrobu odevov a vybavenia, napr. pre poľovníkov, zimné pracovné odevy, cyklistickú obuv a pod.

Dvojhustotná (podošva)

zdvojená hustota znamená, že podrážku tvoria dve vrstvy. Spodná časť, ktorá prichádza do kontaktu s podlahou, je pevnejšia , zatiaľ čo vrchná časť je mäkšia a tlmí nárazy.

Elastan

Rozťažiteľná priadza vyrobená zo syntetických elastomérových vlákien. Elastan sa vždy zmiešava s ďalšími vláknami tak, aby tkanina získala požadované vlastnosti: ohybnosť, pružnosť a nekrčivosť.

Elastický pásik

Pružný diel jednorazovej polomasky (na nos), ktorý sa nachádza na jej hornej časti a slúži na nastavenie tvárovej časti masky tak, aby dobre priľnula na tvár jej používateľa.

EVA

Etylenvinylacetát – (skratka EVA). Ľahký penový materiál, podľa obsahu vinylacetátu sa mení jeho charakter a vlastnosti. Výrobky z EVA sú pevné, odolné proti nárazom a mechanickému opotrebovaniu, majú chemickú stálosť a veľkú tepelnú odolnosť od - 40 °C do + 160°C.

Filtračná respirátor

Zariadenie, ktoré sa používa na filtráciu vdychovaného vzduchu, ktorý na základe použitých filtrov zbavuje určených látok.

Filtračné prístroje

Typy prístrojov na ochranu dýchacích orgánov, ktoré sa používajú buď pozitívnym tlakom (riadenou ventiláciou) alebo negatívnym tlakom (spontánnou ventiláciou)

Flanel

Ľahká česaná tkanina. Je jemná mäkká na dotyk. Originálne sa vyrába z vlny. Používa sa aj na výrobu pracovného oblečenia.

Fleece-Flis

Ľahký priedušný syntetický materiál vyrábaný zo 100% polyestéru spracovaného do krúteného vlákna. Povrch je upravené kefou do vlasu. Tento materiál neabsorbuje vlhkosť a má dobré termoizolačné vlastnosti za sucha aj mokra. Pridaním ďalších materiálov získava fleece nové vlastnosti ako pružnosť alebo odolnosť proti vetru a vode. Používa sa aj na výrobu pracovného oblečenia.

Hardcap

Osobný ochranný pracovný prostriedok na ochranu hlavy. Je často používaný v priemysle, najmä pri prácach vo vnútorných priestoroch. Slúži na ochranu hlavy pred úderom pevných predmetov, ktoré môžu spôsobiť povrchové zranenie. Nie je možné ju použiť ako náhradu za ochrannú prilbu.

Hlavné popruhy

Súčasť ochranného postroja proti pádu. Musia byť navrhnuté tak, aby udržali telo ako pri páde, tak po páde. Ostatné popruhy použité v postroji sa nazývajú sekundárne.

Hydrofóbna koža

Úprava kože pomocou minerálnych, syntetických olejov alebo fluórových živíc. Ich zmyslom je zabezpečiť vodeodolnosť kože. Tato úprava kože zvýši jej celkovú odolnosť proti oderu a zvýši komfort rukavíc. (mäkkosť), z toho má potom lepšiu údržbu a dlhšiu životnosť.

Hydrofóbne

Hydrofóbnu látku tvoria materiály neschopné absorbovať vodu (napr.: polyamid, akrylát, polyester...)

Hygienické rúško

Najjednoduchší model respirátora. Chráni napr. pred nákazou prenášanou kvapôčkovou infekciu. Požíva sa často pri práci v zdravotníctve.

Jar/jeseň

Produkt prioritne určený hlavne na prechodné ročné obdobie.

Jednorazové ochranné prostriedky

Prostriedky osobnej pracovnej ochrany používané pri práci len jedenkrát. Najčastejšie sa používajú v zdravotníctve a potravinárstve. Slúžia zároveň na ochranu zamestnanca aj ochranu pacienta, či potravín. Sú to najmä rukavice, odevy, kombinézy a prikrývky hlavy. Zabezpečujú vysokú ochranu proti jemným časticiam a chemickým produktom. Sú nepriepustné pre vzduch a vodné pary, zároveň ľahké a veľmi odolné.

Keprový (typ väzby)

Látka s „keprovou“ väzbou sa vyznačuje rebrami (efekt uhlopriečnych útvarov) na vrchnej strane látky, rub býva odlišný. Väzba keprového typu je odolná proti opotrebovaniu v ťahu. Využíva sa pri výrobe ochranných pracovných odevov.

Kevlar®

Syntetická para-aramidové ľahké a pevné vlákno, radené medzi plasty vytvrditeľné teplom. Materiály s vláknom Kevlar sú pružné, odolné proti prerezaniu a vysokým teplotám. Kevlar® je päťkrát pevnejší než oceľ pri rovnakej hmotnosti. Je veľmi odolné proti prerezaniu, karbonizuje pri teplote medzi 425°C a 475°C, nerozpustí sa, samozhasiteľné, rozmerovo stabilné, chemicky stabilné, dochádza u neho k zmenám farby pri ÚV žiarení.

Kombinéza

Jednodielny pracovný odev na ochranu celého tela.

Kotviace lano

Prvok bezpečnostného postroja, po ktorom sa pohybuje zachytávač pádu.

Kotviaci bod

Bod, ku ktorému možno ukotviť ochranný systém proti pádu z výšky.

Kaučuk

Syntetický elastomér, ktorý sa vyrába z ropy, je elastický a odolný. Materiál je výhodný pretože zabezpečuje mechanické vlastnosti. Ktoré sa prejavujú ako dobré priľnavosť, dobrá odolnosť proti oderu, kontaktnému teplu, olejom a tukom.

Latex

Biela tekutina vznikajúca v bunkách niektorých rastlín (napr. strom kaučukovník), ktorá na vzduchu rýchle zasychá, možno ju vyrábať aj synteticky. Latex sa používa ako surovina na výrobu prírodnej gumy, latexová oblečenia ( vrátane pracovných rukavíc), pneumatík, tesnenia, hadíc a pod.

Lemovka (šev)

Šev, ktorý spočíva v prekrytí iného švu páskou z materiálu, ktorá je zlučiteľný s materiálom daného odevu. Lemovka zabezpečuje lepšie priľnutie odevu k telu.

Lepené švy

Upravené švy lepením. Sú predpokladom nepremokavosti. Ide o natavené plastové pásky na švoch z vnútornej strany, kde by šitím narušený materiál premokol.

Letná sezóna

Hlavné obdobie použitia produktu a teda aj skladová dostupnosť sa sústreďuje hlavne na letnú sezónu

Lícová useň

Externá časť kože bez mechanickej úpravy. Je to najpoddajnejšia a najodolnejšia časť kože.

Máčané rukavice

Rukavice, pri ktorých sa využíva výrobný postup namáčania. Keramické formy rúk sa namáčajú do kúpeľa obsahujúceho rôzne zložky v závislosti na použitom materiáli. Potom nasleduje tvrdenie v peciach (vulkanizácia).

Manžeta

Upravený pruh odevného materiálu, spravidla tkaniny alebo pleteniny, zhotovený prehnutím alebo našitím tak, že obopína určitú časť tela. Najčastejšie sa používa na zakončenie dolného okraja rukávov košieľ, blúzok, búnd alebo nohavíc. Slúži aj na spevnenie odevu, umožňuje zúženie otvoru na odeve, ľahké zapínanie, ale je aj ozdobným prvkom.

Mash (nylon®)

Materiál nylon s alveolárnou štruktúrou, ktorá umožňuje cirkuláciu vzduchu a odvod potu.

Maximálna úroveň použitia

Maximálna koncepcia znečisťujúcej látky vo vzduchu , proti ktorej je prostriedkom na ochranu dýchacích orgánov účinný. Toto číslo sa spravidla vyjadruje ako násobok limitu PEL (prístupný expozičný limit).

Medzipodošva (podošva)

Komfortná vrstva v podošve neprichádza do kontaktu so zemou. Podošva prichádza do styku so zemou. Obe časti tvoria celok podošvy danej obuvi .

Membrána

Tenká polymerická vrstva (PU alebo PE) nanesená na vnútorný povrch tkaniny, ktorá zvyšuje vodotesnosť a priedušnosť.

Mikrovlákno

Ľahké, veľmi jemné a mäkké syntetické textilné vlákno tmavoružovej farby, mäkké na dotyk a pri kontakte s pokožkou. Využíva sa tiež pri pracovnom oblečení.

Mušľový chránič

Súčasť protihlukovej prilby (spolu s oblúkom a penou), ktorá tlmí hluk.

Náprsenka

Časť odevu alebo odevný doplnok, slúžiaci na zakrytie predného dielu odevu. Je súčasťou pracovných nohavíc, zástery alebo niektorých druhov košieľ.

Nastaviteľná dĺžka straníc

Ochrana zraku musí spĺňať požiadavky príslušnej EN normy. Okrem toho je aj v prevedení ktoré zvyšuje komfort nosenia užívateľa, alebo sa viac prispôsobuje jeho pracovným požiadavkám. Nastaviteľná dĺžka straníc je dôležitá pri rôznych veľkostiach tvárovej časti užívateľov. Zabezpečuje zvýšený komfort pri nosení a eliminuje možný tlak v oblastí uší z dôvodu nesprávnej dĺžky stranice používanej ochrany zraku.

Nastaviteľný uhol straníc

V tomto prípade pri nastaviteľných straníc Vám pracovné bezpečnostné okuliare poskytujú aj dodatočný stupeň komfortu pri používaní a zlepšujú účinnosť práce v špecifických nárokoch na pracovné požiadavky. Nastaviteľný uhol straníc na okuliaroch sa využíva hlavne pri prácach náročných na ochranu očí proti letiacim predmetom z určitého nie štandardného priameho uhla voči užívateľovi. Napríklad sa vie stranica nakloniť tak, aby zorník pracovných okuliarov bol bližšie k lícnym kostiam užívateľa. A to na zvýšenú ochranu proti letiacim časticiam zo spodu. Alebo je možné stranice a teda zorník naklopiť bližšie k čelovej kosti užívateľa aby sa zminimalizovala vzdialenosť medzi čelom užívateľa a zorníkom.

Nehorľavá úprava

Úprava textilných materiálov pomocou nehorľavých látok. Ich zmyslom je znížiť nebezpečenstvo ohňa a spomaliť šírenie plameňa.

Nekovová bezpečnostná špica

Bezpečnostná špica musí spĺňať legislatívne požiadavky EU normy EN20345. To znamená zabezpečiť ochranu užívateľa pred pádom telesa o hmotnosti 20kg z výšky 1metra na oblasť prstov na nohe užívateľa. Bezpečnostná špica môže byť vyrobená z kovových, alebo nekovových materiálov. A to pre dôvod splnenia individuálnych požiadaviek zákazníka. Nekovová bezpečnostná špica sa používa v prostredí kde je zakázané použitie akýchkoľvek kovových komponentov. Hlavne v ľahkom priemysle.

Nekovová stielka proti prepichnutiu

Stielka proti prepichnutiu podrážky, alebo podošvy sa vkladá do podošvy či podrážky, alebo medzi podrážku a zvršok na zamedzenie jej prepichnutiu rôznymi ostrými predmetmi nachádzajúcimi sa na podlahe pracovného prostredia. Napríklad rôzne spony či klince. Pevnosť a odolnosť tejto stielky je definované normu EN 20345. Obyčajne sa daná stielka vyrába s ocele, čiže je kovového charakteru. Ak však neštandardné požiadavky pracovného prostredia požadujú absenciu kovových predmetov je možné na výrobu stielky odolnej voči prepichnutiu obuvi zo spodnej nášľapovej časti použiť a iné materiály. A to napríklad Kevlar. V tomto prípade hovoríme o nekovovej stielke odolnej voči prepichnutiu.

Neoprén

Plastická látka získavaná polymerizáciou chloroprénu, podobná kaučuku (syntetický latex). Používa sa na výrobu ochranných oblekov, napr. pre potápačov. Neoprén má rovnaké výhody, ako latex, napr. nepriepustnosť, elasticitu a odolnosť proti alkoholom a detergentom. Má tiež výbornú odolnosť proti chemickému riziku, tukom, uhľovodíkom a proti žiare z ohňa.

Nepremokavá Látka

Úprava látky umožňujúca vyrábať konfekčné odevy, ktoré sú dokonale odolné proti vzduchu a vode. Odevy z materiálov s vrstvou polyuretánu alebo PVC sú dokonale odolné proti vetru a dažďu. Impregnácia sa najčastejšie vykonáva procesom vrstvenej úpravy.

Nepremokavosť

Schopnosť materiálu odolávať prieniku vody zvonku. Udáva sa ako výška vodného stĺpca, pri ktorej tkanina prepustí prvé kvapky vody – čím vyšší vodní stĺpec, tým väčšia nepremokavosť. Predpokladom nepremokavosti sú napr. lepené švy.

Netkaný materiál

Materiál vyrábaný z plochej vrstvy vyrobenej z jednosmerne alebo náhodne orientovaných vlákien, spojených trením, kohéziou alebo adhéziou jednotlivých častíc textílie. Používa sa pri výrobe mnohých výrobkov, napr. jednorazových odevov, vnútra prikrývkových diek, spacích vakov, výplne do odevov a pod.

Nitril

Syntetický latex. Proces vulkanizácie mu dodáva vlastnosti porovnateľné s prírodným latexom a ďalšie iné kvality (odolnosť proti oderu, výborné vlastnosti v olejnatom a inom mastnom prostredí, dobrú odolnosť proti chemickým prípravkom a iné....).

Nomex

Syntetické aramidové vlákno (Aromatický polyamid) ohňu a žiaruvzdorné vlákno obsahujúce minimálne 5% Kevlaru a patentované antistatické vlákna. Odevy s obsahom tohto vlákna sú navyše odolné proti oderu, priemyslovým olejom, rozpúšťadlám a chemikáliám. Nestrácajú vlastnú vlhkosť ani vo veľmi suchom prostredí.

Oceľová špička obuvi

Špička používaná v ochrannej obuvi. Chráni prsty nôh proti riziku pádu ťažkého predmetu. Je súčasťou topánky, ale existuje aj variant samostatne pripevňovanej špičky na pracovnú obuv.

Ochranná manžeta

Manžeta na zváračských rukaviciach. Jej šírka je cca 15cm.

Ochranný odev

Odev prekrývajúci alebo nahradzujúci osobný odev, ktorý je navrhnutý tak, aby poskytoval ochranu proti jednému alebo viacerým nebezpečenstvám v práci.

Optická trieda 1

Vyjadruje optickú akosť okuliarov. Existujú tri triedy optickej akosti. Trieda 1 zodpovedá najvyššej kvalite. Odporúča sa na permanentné nosenie okuliarov, triedy 2 sa používajú pre občasné nosenie okuliarov a trieda 3 sa používa pre veľmi krátkodobé nosenie okuliarov.

Penetrácia

Prestup chemikálie alebo mikroorganizmu priepustnými materiálmi, švami, malými otvormi alebo inými kazmi v materiáli ochranného prostriedku na nemolekulárnej úrovni. Aj napriek tomu, že napr. rukavica nevykazuje žiadne známky pórovitosti alebo poškodenia, chemická látka ju môže postupne prepúšťať a dostať sa tak do kontaktu s kožou.

Podošva

Spodná časť obuvi (topánky), ku ktorej je z vonkajšej strany pripevnení podrážka. Môže sa skladať z niekoľkých vrstiev, je vyrobená zo syntetických materiálov a u niektorých typov ochrannej pracovnej obuvi môže byť vstrekovaná.

Podošva PU/PU

Podošva, alebo podrážka je spodná časť obuvi ktorá je pripevnená k zvršku, čiže vrchnej časti obuvi. Prostredníctvom podošvy užívateľ našľapuje po povrchu po ktorom sa pohybuje. Ak má podošva označenie PU/PU, tak je vyrobená z kombinácie materiálu Polyuretán a polyuretán. V takomto prípade sa obe vrstvy vyrábajú pri pôsobení rozličného tlaku a teda obe vrstvy sú rozdielne tvrdé.

Podošva PU/TPU

Podošva je spodná časť obuvi ktorá je pripevnená k zvršku, čiže vrchnej časti obuvi. Prostredníctvom podošvy užívateľ našľapuje po povrchu po ktorom kráča. Ak má podošva označenie PU/TPU, tak je vyrobená z kombinácie materiálov polyuretán a termoplastický polyuretán.

Podrážka

Podrážka je plát pripevnených na podošvu, ktorý je v priamom kontakte so zemou. Vyrába sa z rôznych materiálov ( polyuretán, guma alebo koža )

Podrážka odolná olejom

Podrážka je spodná časť obuvi ktorou užívateľ našľapuje na povrch po ktorom kráča. Je pripevnená k zvrškovej časti obuvi rôznymi technologickými spôsobmi. Môže byť priamym nástrekom, lepením, šitím, nitovaním, ... atď. V prípade ak je podrážka odolná voči olejom, tak musí byť vyrobená z materiálu ktorý prirodzene odoláva olejom a ropným látkam a teda nedochádza k jeho narušovaniu pôsobením daných látok.

Podrážka odolná teplu

Podrážka, alebo podošva je spodná časť pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi prostredníctvom ktorej užívateľ našľapuje po povrchu po ktorom sa pohybuje. Ak je podrážka, alebo podošva odolná voči teplu tak je vyrobená z materiálu /najčastejšie guma/ ktorý má prirodzenú odolnosť voči teplu. Pri pracovnej, alebo bezpečnostnej obuvi je táto odolnosť definovaná európskou normou EN20345, alebo EN20347. V tomto prípade norma vraví o odolnosti až do 250°C.

Podšívka

Časť obuvi, ktorá je v kontakte s chodidlom. Je najčastejšie kožená alebo textilná. Pomáha zlepšovať tvar topánky. Čo sa týka komfortu nosenia funguje ako druhá koža.

Polokošeľa

Tričko s krátkym rukávom a golierom. Pôvodne sa využíva pri športe. Dnes má uplatnenie aj pri výrobe ochranných odevov. Vyrába sa najmä zo žerzeja.

Polyamid (PA)

Materiál používaný pri koncepcii niektorých zvrškov obuvi. Vyrába sa z ropy. Polyamidy majú nesporne mechanické kvality a sú porovnateľné s kožou. Má vysokú mechanickú pevnosť, húževnatosť je temperovaný a oteruvzdorný. Má dobré klzné a tlmiace vlastnosti a je dobre opracovateľný. Vyznačuje sa dobrou chemickou a tepelnou odolnosťou (od -40°C do + 100°C). Polyamid je univerzálny s dobrou odolnosťou proti opotrebeniu.

Polyester (PES)

Polymérové syntetické vlákno odolné poveternostným vplyvom a mikroorganizmom, rýchle schne a vyrába sa z ropy. Existuje niekoľko typov polyesterových vlákien, ktoré sa líšia použitou technológiou pri výrobe a zároveň aj vlastnosťami. Odevy z polyesteru sú ľahké, menej krčivé, pevné a trvanlivé.

Polykarbonát

Polymér (plast), ktorý má vynikajúce mechanické vlastnosti a odolnosť voči teplu, vďaka tomu ho možno používať až do 120°C. optimálna je aj jeho odolnosť voči nárazom, čo ho predurčuje na použitie v najrôznejších odvetviach. Prepúšťa 99,9% ÚV žiarenia, od 0 do 380nm, úprava ÚV 400 predlžuje túto ochranu až do 400nm a absorbuje časť modrého svetla svetelného spektra. Jeho citlivosť na ultrafialové a chemické prípravky obmedzuje jeho použitie.

Polymér

Názov pre reťazec molekúl, ktoré sa dostanú do výroby syntetických vlákien ešte pred svojim roztavením a transformáciu do priadze. Proces polymerizácie je výrobný postu polyméru, založený na prepojení mladých molekúl (monomérov) do jediného molekulárneho reťazca s viacpočetnou molekulárnou váhou (hmotnosťou).

Polypropylén

Látka patriaca medzi polyolefínové vlákna : skupina polymérov, ku ktorých patria aj polyetylény (pozri netkané materiály). Výhody: výborná odolnosť voči trenie (oderu) a v ťahu. Nevýhody : veľmi zlá odolnosť voči teplu.

Polyuretán (PU alebo PUR)

Polymér, ktorý sa mení na živice alebo syntetické peny používané pri vrstvených úpravách, do niektorých membrán a pri výrobe elastanových vlákien (Lycra®). Polyuretán sa často používa pri vrstvenej úprave, pri ktorej dochádza k nepremokavej úprave látky. Konfekčné odevy s takouto úpravou sú najčastejšie priedušné a predstavujú veľmi dobré alternatívne riešenie namiesto omnoho drahších výrobkov na báze nepremokavých a priedušných membrán. Má veľmi dobrú mechanickú odolnosť, materiály z neho sú ľahké, pevné a pružné.

Postroj

Súčasť ochrany pred pádom. Môže byť z textilného materiálu či polyetylénu. Zabezpečuje zmiernenie nárazu vyvolaného pádom predmetu z výšky. Skladá sa z dvoch častí: pásiku a vystielky.

Potná páska k prilbe

Špeciálna páska k pásiku pod prilbou. Slúži na zachytávanie potu a je protišmyková. Zároveň je vymeniteľná.

Potný pásik

Súčasť postroja prilby, ktorá prichádza do kontaktu s čelom. Pásky môžu byť z nylonu alebo v prevedení nomaz.

Použitie s dioptr. okuliarmi

Ochrana zraku, ktorá pri jej použití umožňuje užívateľovi súčasné použitie aj dioptrických okuliarov. Užívateľ má zabezpečenú ochranu zraku voči rizikám pri práci a zároveň aj správne videnie vďaka korekčným okuliarom

Pracovná obuv na profesionálne použitie

Obuv s ochrannými prvkami, ktorá chráni užívateľa pred poraneniami, ktoré môžu nastať pri nehodách v tých pracovných oblastiach, pre ktoré je obuv určené.

Priedušnosť

Schopnosť materiálu prepúšťať vodné pary produkované ľudským telom von. Udáva sa väčšinou v gramoch pary, ktoré sa môžu odpariť cez 1m² látky počas 24 hodín. Priedušnosť výrazne napomáha odvetrávaniu napr. vetracími otvormi v podpazuší alebo na chrbte. Priepustnosť vodných pár membrány je stanovená podľa metódy, pri ktorej sú simulované reálne poveternostné podmienky ( teplota vody 30°C, teplota vzduchu 21°C, relatívna vlhkosť 60%, rýchlosť vetru 2m/s ). Prešívanie – Izolačná podšívka prevedená z vrstvených materiálov spojených navzájom dekoratívnym stehovaním ( vlna + podšívka ).

Priedušný zvršok

Produkt / pracovná, bezpečnostná, alebo treková či voľnočasová obuv má zvršok = vrchnú časť vyhotovenú z materiálu ktorý zabezpečuje do určitej miery prostredníctvom pórovitosti jeho štruktúry prechod vzduchu. A teda okrem ochranných vlastností umožňuje chodidlám užívateľa "dýchať" a tým pádom zvyšovať komfort nosenia daného produktu.

Prírodný latex

Prírodný polyizoprén ochranného postroja ( spolu so škrupinou a penou ), ktorá zabezpečuje tesné priľnutie ochrannej pomôcky na uši.

Proban®

Chemická úprava, ktorá sa nanáša na bavlnenú látku namáčaním, čo jej zabezpečuje ohňovzdorné vlastnosti. Látky majú záruku ešte aj po viac než 50 praniach. Hneď ako látka dosiahne svoj bod vzplanutia, intenzívne teplo aktivuje chemickú látku, ktorá vylúči plyn na zhasnutie plameňa.

Protišmyková podošva

Vlastnosť zabezpečuje v súlade s platnou EU legislatívou zvýšenú priľnavosť a protišmykovosť danej pracovnej / bezpečnostnej obuvi na podlahe

PVC

Polymér, všeobecné známy pod skratkou PVC. PVC chráni pred rozpúšťadlami, kyselinami a chemikáliami. Odevy z PVC sú však nepriedušné. Doba, po ktorej sa takýto odev nosí na sebe, preto musí byť obmedzená v závislosti od teploty.

Reflexná vesta

Vesta, ktorej povrch je potiahnutý reflexnými prúžkami. Slúži na zvýšenie viditeľnosti osoby, ktorá ju má oblečenú najmä v cestnej premávke alebo pri práci. Reflexné vesty sú vyrábané zväčša z polyesteru spracovaného na vysokoreflexný materiál, potiahnutého reflexnými prúžkami. Reflexné vesty majú zväčša oranžovú, žltú alebo žlto – zelenú farbu. Reflexné pásky sú strieborného sfarbenia. Veľkou výhodou reflexnej vesty je, že je badateľná aj za zníženej viditeľnosti alebo v tme už zo vzdialenosti 200m.

Reflexné doplnky

Na produkte /pracovnom, vychádzkovom odeve/ sú látkové doplnky ktoré majú vysokú viditeľnosť pri zhoršených svetelných a poveternostných podmienkach, alebo v tme. Môžu to byť: lemy, výpustky, pásky, ...

Reflexné doplnky a odevy

Odevy alebo ich komponenty (pásky, pásiky), ktoré sú dobré viditeľné aj pri zníženej viditeľnosti. Väčšinou obsahujú mikroskopické sklenené guličky, ktoré odrážajú svetlo. Využívajú sa často aj ako ochranné pracovné odevy doplnky.

Reflexný (pásik, prúžok)

Pásik, ktorý sa upevňuje na odev Kvôli lepšej viditeľnosti.

Remienok pod bradou

Prvok, ktorý zabraňuje spadnutiu bezpečnostnej prilby. Môže byť jednoduchý alebo s podbradnou miskou, s jedným alebo dvoma upevňovacími bodmi. Najčastejšie sa využíva u prilieb pri práci vo výškach.

Respirátor

Zariadenie slúžiace na ochranu dýchacích ciest pred vdýchnutím tuhých toxických a netoxických častíc a aerosólov, dymu, hmly a pod. Je dodávaný s ventilčekom alebo bez, prípadne skladací. V závislosti na druhu látok, pred ktorými má respirátor chrániť, rozoznávame viacero druhov a veľkostí respirátorov. Rovnako rozsiahle sú oblasti jeho používania, od bežnej ochrany osôb pri práci, cez medicínske, alebo priemyselné respirátory, až po využitie ako súčasť vojenskej výstroje. Za najjednoduchší model respirátora sa považuje taký, ktorý chráni napríklad pre nákazou prenášanou kvapôčkovou infekciou.

Rúško

Časť z PVC, ktorá prekrýva filtračnú tvárovú masku. Maska je tak odolnejšia voči znečisteniu.

Silikóny

Polyméry odvodené z piesku. Sú viac či menej prítomné všade v podobe tmelov, lepidiel, spojov, prísad proti penivosti v pracích práškoch, kozmetike, lekárskych zariadeniach a pod. využívajú sa aj pri výrobe ochranných rukavíc.

Škrupina

Súčasť priemyslových ochranných prilieb. Ich úlohou je zabrániť zraneniu spôsobenému kontaktným nárazom (rozdrvenie a prienik predmetu). Vyrába sa z dvoch materiálov, z HDPE (polyetylén s vysokou hustotou), odolného materiálu, najúspornejšieho a najviac používaného a ABS (akrylonitril-butadién-styrén), pevnejšieho materiálu, metódou vstrekovania.

Softshell

Špeciálny priedušný rýchloschnúci a vetru, dažďu a snehu odolný materiál poskytujúci tepelnú izoláciu. Je to hybridný materiál s mäkkým povrchom, ktorý má niekoľko výhod: udržuje telo v teple, likviduje vlhkosť a funguje ako prekážka proti vonkajším agresívnym vplyvom, t. j. hlavne proti vetru a miernemu dažďu. Možno ho obohatiť o lamináciu, tým sa zvýšia jeho úžitkové vlastnosti (priedušnosť, odolnosť voči vode).

Spandex ®

Syntetické polymerické vlákno, známe aj ako Elastan alebo Lycra. Používa sa pri výrobe odevov ako náhrada za ťažšiu gumu. Vždy sa mieša s prírodnými materiálmi (bavlna, vlna alebo hodváb), má vynikajúcu elasticitu. Odevy s týmto vláknom sú pevné, pohodlné, odolné oderu a nekrušia sa.

Špička (ochranná)

Oceľový, hliníkový alebo kombinovaný prvok, ktorý chráni nohu pred nárazom, a tým aj prsty pred poškodením. Jej vlastnosti sa testujú na 100 alebo 200 joulov. Ide o dva hlavné testy. Je odolná proti korózii (kovová špička), proti teplotám, uhľovodíkom a u kombinovanej špičky aj proti chladu.

Stielka (prvá vrstva)

Podošva, ktorá sa nachádza vo vnútri topánky a prichádza do kontaktu s chodidlom.

Termo prádlo

Bielizeň, ktorá využíva tzv. knôtový efekt. Vlákno, z ktorého je vyrobená, prakticky vôbec alebo len minimálne nasiakne vlhkosť a po špeciálne upravenom povrchu a za využitia rôznych tvarov vlákna transportuje vlhkosť od pokožky mimo bielizne (do priestoru) alebo do ďalšej vrstvy. Čím je telesná aktivita vyššia, tým rýchlejší je transport vlhkosti. Tým sa dosahuje väčšieho tepelného komfortu a zabraňuje prechladnutiu. Využíva sa aj pri výrobe OOPP.

Thinsulate™

Je to materiál tepelnej izolácie. Do zloženia materiálu prichádza najčastejšie polyester a často býva spojený s polyolefínmi (polymérna skupina zahŕňajúca polyetylény a polypropylény). Ide o izolačný syntetický a netkaný materiál so štruktúrou prachového peria, ktorý je účinnejší v dôsledku zvýšenej hustoty vlákien so zníženou veľkosťou vlákien v porovnaní s tradičným izolačným materiálom. Thinsulate™ kombinuje teplo, komfort a hebkosť. Je hydrofóbny a izoluje teplo aj vo vlhkom prostredí, zachytáva vzduch a odráža telesné teplo.

Tkaný

Akákoľvek látka získaná krížením vlákien osnovy a útku, ktorá sa vyrába na stave alebo na tkacom stroji.

Tlmič pádu s automatickou poistkou

Ochranný prostriedok proti pádu s automatickou blokáciou a automatickým systémom napínania popruhu.

Tužinka

Bezpečnostná výstuha špičky topánky vyrobená z kovu alebo plastu (kompozitného).

Uhlíkové vlákno

Názov pre vlákno obsahujúce uhlík v rôznych modifikáciách. Ide o dlhý, tenký prameň materiálu s priemerom 5-8 µm zloženého prevažne z atómu uhlíku. Atómy uhlíka sú spojené dohromady do mikroskopických kryštálov, ktoré sú viac-menej orientované paralelne k dlhej osi vlákna. Kryštálové usporiadanie spôsobuje, že vlákno je na svoju hrúbku veľmi pevné. Uhlíkové vlákno sa používa v materiáloch pre jeho antistatické vlastnosti.

Úpletová manžeta

Pruh z úpletu, ktorý zakončuje rukavicu. Umožňuje lepšie držanie rukavice na zápästí a zabraňuje akémukoľvek preniknutiu prachu a nečistôt do vnútra rukavice.

Úprava proti poškriabaniu

Úprava proti poškriabaniu sa aplikuje na pracovné bezpečnostné okuliare. Hlavne na otvorené, ale aj na uzavreté. Táto úprava vzniká nanesením dodatočnej jemnej vrstvy / filmu na základný materiál zorníka. A to tak, aby sa dosiahol efekt zvýšenej odolnosti okuliarov /hlavne samotného zorníka/ voči poškriabaniu nečistotami, resp. predmetmi, ktoré sa nachádzajú okolo nás ale hlavne v pracovnom prostredí. Táto úprava zvyšuje odolnosť zorníka.

Useň

Useň je spracovaná koža zvieraťa pripravená na použitie vo výrobnom procese ako hotová surovina na výrobu napríklad rukavíc, obuvi, či odevov, alebo doplnkov k odevom ako sú opasky. Príklady sú uvedené zo sektoru ochranných pracovných prostriedkov.

Ventilácia (vetranie prilby)

Dierky vytvorené v hornej časti prilby tak, aby umožnili lepší odvod tepla a potu. Na vetraných prilbách sa nevykonáva elektrický test (440 V, nepovinný test pri 1000 V), s výnimkou vetrania v dolnej časti prilby, pretože test sa vykonáva polovičným ponorom prilby (tento systém vetrania je však menej účinný).

Vesta

Krátky odev bez rukávov, ktorý možno nosiť nad alebo pod ďalším oblečením. Využíva sa najmä v stavebníctve a doprave.

Vinyl

Syntetický termoplastický polymér.

Vložka (odev)

Samostatne strihaná alebo zhotovená časť odevu. Je umiestnená medzi vrchným a spodným materiálom, aby v určitom mieste získal pružnosť, výplnkovú modelovanosť alebo väčšiu hrejivosť.

Vodný stĺpec

Údaj v mm, ktorým sa vyjadruje schopnosť materiálu odolávať tlaku vody bez toho aby premokol. Čím je udaná hodnota vyššia, tým je materiál odolnejší voči premoknutiu. Stupeň odolnosti proti tlaku vody sa meria tak, že sa na materiál priloží sklenený valec s priemerom 10 cm naplnený vodou. Voda vo valci pôsobí na materiál a prienik prvých troch kvapiek určí hodnotu, ktorá je uvedená na výrobkoch.

Vodotesné švy

Švy, na ktoré je nanesená vodotesná plastová vrstva zabraňujúca prenikaniu kapilárnej vody (prechod vody vplyvom nasiakavosti tkaniny / alebo otvormi po zošívaní) do štruktúry tkaniny. Kompletovaný šev s vrstvou vytvorenou teplotnou fúziou pásového materiálu porovnateľného s materiálom, z ktorého je vyrobený príslušný odev, ktorý bráni prieniku vody do odevu.

Výpary

Látky v plynnom stave, ktoré nie sú pri izbovej teplote ani kvapalné, ani tuhé. Vznikajú odparením látok kvapalných alebo tuhých. Príkladom kvapaliny, ktorá sa rýchle odparuje je benzín, z neho vznikajú benzínové výpary. Patria sem aj riedidlá náterových hmôt a odmasťovacie rozpúšťadlá.

Výstielka (prilba)

Súčasť ochranného postroja prilby. Existujú výstelky s štvorbodovým uchytením a výstielky so šesťbodovým uchytením. Výstielky so 6-bodovým uchytením zabezpečujú lepšie rozloženie sily vyvíjanej na prilbu. Môžu byť z polyetylénu alebo z textílie pre lepší odvodu potu.

Zachytávací (systém)

Systém slúžiaci na istenie osoby ku kotviacemu bodu tak, aby došlo k zabráneniu pádu z výšky.

Zátky (ušné)

Protihlukové zátky na jedno použitie. Zavádzajú sa do zvukovodu a zabraňujú prieniku hluku. Najčastejšie sú z polyuretánu alebo PVC. Môžu byť spojené aj s vláknom, oblúkom alebo kovovou vsuvkou (použitie napr. v pôdohospodárstve a potravinárstve).

Zimná sezóna

Použitie produktu je odporúčané hlavne v zimnom období. Skladová dostupnosť sa zameriava hlavne na zimnú sezónu.

Zvršok (obuv)

Predná časť obuvi, ktorá sa nachádza na úrovni priehlavku a po stranách. Skladá sa z jazyka, krčku a straníc.

Zvršok odolný voči vode

Ak je zvršok obuvi odolný voči vode, tak má useň, alebo iný materiál použitý na výrobu zvrškovej časti zvýšenú odolnosť voči vlhkosti alebo vode. Takáto obuv sa používa hlavne do externého pracovného prostredia aby zabezpečila pohodlie a komfort užívateľa a obmedzila prestup vlhkosti cez materiál k nohe užívateľa.

NORMY

EN 1073-1

Ochranné odevy proti rádioaktívnej kontaminácii. Časť 1: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranné odevy s nútenou ventiláciou.

EN 1073-2

Ochranné odevy proti rádioaktívnej kontaminácii. Časť 2: Požiadavky a skúšobné metódy na ochranné odevy bez nútenej ventilácie.

EN 1082-1

Ochranné odevy. Rukavice a chrániče horných končatín chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi. Časť 1

EN 1082-2

Ochranné odevy. Rukavice a chrániče horných končatín chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi. Časť 2

EN 1146

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Autonómne únikové dýchacie prístroje na stlačený vzduch s otvoreným okruhom s kuklou.

EN 1149-1

Ochranné odevy. Elektrostatické vlastnosti. Časť 1: Skúšobná metóda na meranie povrchového odporu.

EN 1149-5

Ochranné odevy. Elektrostatické vlastnosti. Časť 5: Požiadavky na účinnosť materiálu a konštrukciu.

EN 1150

Ochranné odevy. Odevy s vysokou viditeľnosťou na neprofesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky.

EN 12477

Ochranné rukavice pre zváračov.

EN 12941

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné prostriedky s pomocnou ventiláciou pripojenou k prilbe alebo ku kukle.

EN 12942

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné zariadenie s pomocným motorovým pohonom.

EN 13034

Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na odevy chrániace pred chemikáliami, poskytujúce obmedzenú ochranu.

EN 13356

Výstražné doplnky na neprofesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky.

EN 136

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Tvárové masky. Požiadavky, skúšanie, označovanie.

EN 13832-1

Ochranná obuv proti chemikáliám. Časť 1: Terminológia a skúšobné metódy.

EN 13832-2

Ochranná obuv proti chemikáliám. Časť 2: Požiadavky na ochrannú obuv proti chemikáliám v laboratórnych podmienkach.

EN 13832-3

Ochranná obuv proti chemikáliám. Časť 3: Požiadavky na vysokoochrannú obuv proti chemikáliám v laboratórnych podmienkach.

EN 13921

Osobné ochranné prostriedky. Ergonomické princípy.

EN 140

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Polomasky a štvrťmasky. Požiadavky, skúšanie, označovanie.

EN 14052

Vysokoúčinné prilby používané v priemysle.

EN 14058

Ochranné odevy. Odevy na ochranu proti chladným prostrediam.

EN 14126

Ochranné odevy. Požiadavky a skúšobné metódy na ochranný odev proti nositeľom nákazy.

EN 143

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtre proti časticiam. Požiadavky, skúšanie, označovanie.

EN 14328

Ochranné odevy. Rukavice a chrániče rúk na ochranu pred porezaním mechanickými nožmi. Požiadavky a skúšobné metódy.

EN 14387

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Protiplynové a kombinované filtre. Požiadavky, skúšanie a označovanie.

EN 14404

Osobné ochranné prostriedky. Chrániče kolien pri práci v kľačiacej polohe.

EN 14605-A

Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na odevy s kvapalinotesnými alebo sprejotesnými spojmi.

EN 14605-B

Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Funkčné požiadavky na odevy s kvapalinotesnými alebo sprejotesnými spojmi.

EN 149

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Filtračné polmasky na ochranu pred časticami. Požiadavky, skúšanie a označovanie.

EN 166

Osobné prostriedky na ochranu očí. Základné ustanovenia.

EN 169

Osobné prostriedky na ochranu očí. Filtre na zváranie a podobné techniky. Požiadavky na transmitanciu a odporúčané použitie.

EN 170

Osobné prostriedky na ochranu očí. Filtre proti ultrafialovému žiareniu. Požiadavky na činiteľ prestupu a odporúčané použitie.

EN 171

Osobné prostriedky na ochranu očí. Filtre proti infračervenému žiareniu. Požiadavky na činiteľa prestupu a odporúčané použitie.

EN 172

Osobné prostriedky na ochranu očí. Protislnečné filtre na používanie v priemysle.

EN 1731

Prostriedky na ochranu očí a tváre pred mechanickými nebezpečenstvami a/alebo žiarom z pletiva na priemyselné a nepriemyselné používanie.

EN 175

Osobné ochranné prostriedky. Ochrana očí a tváre pri zváraní a príbuzných činnostiach.

EN 1827

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Polmasky bez vdychovacích ventilov a s vymeniteľnými filtrami.

EN 1836

Osobné prostriedky na ochranu očí. Slnečné okuliare a slnečné filtre na všeobecné používanie a filtre na priame pozorovanie slnka.

EN 340

Ochranné odevy. Všeobecné požiadavky.

EN 342

Ochranné odevy. Odevné komplety a jednotlivé odevy na ochranu proti chladu.

EN 343

Ochranné odevy. Ochrana proti dažďu.

EN 352-1

Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 1: Slúchadlové chrániče sluchu.

EN 352-2

Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 2: Zátkové chrániče sluchu.

EN 352-3

Chrániče sluchu. Všeobecné požiadavky. Časť 3: Slúchadlové chrániče pripojené k ochranným prilbám používaným v priemysle.

EN 352-4

Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 4: Mušľové chrániče s amplitúdovo závislým útlmom.

EN 352-5

Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 5: Slúchadlové chrániče sluchu s aktívnym útlmom hluku.

EN 352-6

Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 6: Slúchadlové chrániče sluchu s elektrickým dorozumievacím zariadením.

EN 352-7

Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 7: Zátkové chrániče sluchu s hladinovo závislým útlmom.

EN 352-8

Chrániče sluchu. Bezpečnostno-technické požiadavky a skúšanie. Časť 8: Slúchadlové chrániče sluchu so zábavným zvukovým zariadením.

EN 353-2

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Časť 2: Záchytné zariadenia vedeného typu na pružnom kotviacom vedení.

EN 354

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Záchytné laná.

EN 355

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Tlmiče pádu.

EN 358

Osobné ochranné prostriedky zabezpečujúce pracovnú polohu a zachytávajúce pád z výšky. Systémy na zabezpečenie pracovnej polohy.

EN 360

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Zaťahovacie záchytávače.

EN 361

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Nosné popruhy.

EN 362

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Karabíny.

EN 363

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Systémy na zabránenie pádu.

EN 365

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Všeobecné požiadavky.

EN 374-1

Ochranné rukavice proti chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 1: Terminológia a požadované vlastnosti.

EN 374-2

Ochranné rukavice proti chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 2: Stanovenie odolnosti proti penetrácii.

EN 374-3

Ochranné rukavice proti chemikáliám a mikroorganizmom. Časť 3: Stanovenie odolnosti proti permeácii chemikálií.

EN 379

Osobné prostriedky na ochranu očí. Automatické filtre na zváranie.

EN 381-11

Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 11: Požiadavky na chrániče hornej časti tela.

EN 381-5

Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 5: Požiadavky na chrániče nôh.

EN 381-7

Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 7: Požiadavky na ochranné rukavice.

EN 381-9

Ochranné odevy pre používateľov ručných reťazových píl. Časť 9: Požiadavky na ochranné gamaše.

EN 388

Ochranné rukavice proti mechanickým rizikám.

EN 397

Ochranné prilby používané v priemysle.

EN 405

Ochranné prostriedky dýchacích orgánov. Ventilové filtračné polomasky na ochranu proti plynom alebo proti plynom a časticiam.

EN 407

Ochranné rukavice proti tepelným rizikám (teplu a/alebo ohňu).

EN 420

Ochranné rukavice. Všeobecné požiadavky a skúšobné metódy.

EN 421

Ochranné rukavice proti ionizujúcemu žiareniu a rádioaktívnemu zamoreniu.

EN 458

Chrániče sluchu. Odporúčania na výber, použitie, starostlivosť a údržbu. Dokument s poučeniami.

EN 471

Výstražné odevy s vysokou viditeľnosťou na profesionálne použitie. Skúšobné metódy a požiadavky.

EN 50321

Elektroizolačná obuv na prácu v inštaláciách nízkeho napätia.

EN 50365

Elektroizolačné prilby na používanie pri prácach v inštaláciách nízkeho napätia.

EN 511

Ochranné rukavice proti chladu.

EN 531

Ochranné odevy pre pracovníkov vystavených teplu.

EN 533

Ochranné odevy. Ochrana proti teplu a plameňu. Ohraničené šírenia plameňa materiálmi a materiálovými kombináciami.

EN 60903

Práce pod napätím. Rukavice z izolačného materiálu.

EN 61482-1-2(4kA)

EN 659

Ochranné rukavice pre hasičov.

EN 702

Ochranné odevy. Ochrana proti teplu a plameňu. Skúšobná metóda: Stanovenie prestupu kontaktného tepla cez ochranný odev alebo jeho materiály.

EN 795

Ochrana proti pádu z výšky. Kotviace zariadenia. Požiadavky a skúšanie.

EN 812

Protinárazové čiapky používané v priemysle.

EN 813

Osobné ochranné prostriedky proti pádu z výšky. Sedacie výstroje.

EN 943-1

Ochranné odevy proti kvapalným a plynným chemikáliám vrátane aerosólov a pevných častíc. Časť 1

EN 943-2

Ochranné odevy proti kvapalným a plynným chemikáliám vrátane aerosólov a pevných častíc. Časť 2

EN ISO 10819

Mechanické kmitanie a otrasy. Kmitanie pôsobiace na ruky. Metóda merania a hodnotenie prenosu kmitania rukavicami na dlaň ruky (ISO 10819: 1996).

EN ISO 11611

Ochranné odevy na používanie pri zváraní a podobných procesoch.

EN ISO 11612

Ochranné odevy. Odevy na ochranu proti teplu a ohňu.

EN ISO 13287

Osobné ochranné prostriedky. Obuv. Skúšobná metóda na stanovenie odolnosti proti šmyku.

EN ISO 13982-1

Ochranné odevy na použitie proti tuhým časticiam. Časť 1: Funkčné požiadavky na protichemické ochranné odevy.

EN ISO 13982-2

Ochranné odevy na použitie proti tuhým časticiam. Časť 2:Skúšobná metóda na stanovenie prieniku jemných častíc aerosólu do vnútra odevu.

EN ISO 13998

Ochranné odevy. Zástery, nohavice a vesty chrániace proti porezaniu a bodnutiu ručnými nožmi.

EN ISO 14116

Cisterny na prepravu nebezpečných tovarov. Digitálne rozhranie pre zariadenie na rozpoznávanie výrobkov.

EN ISO 17249

Bezpečnostná obuv s odolnosťou proti prerezaniu reťazovou pílou.

EN ISO 20345

Osobné ochranné prostriedky. Bezpečnostná obuv.

EN ISO 20346

Osobné ochranné prostriedky. Ochranná obuv.

EN ISO 20347

Osobné ochranné prostriedky. Pracovná obuv.

EN ISO 20349

Osobné ochranné prostriedky. Obuv chrániaca proti tepelnému riziku a rozstreknutiu roztaveného kovu v zlievarniach a pri zváraní.

EN ISO 6529

Ochranné odevy. Ochrana proti chemikáliám. Zisťovanie odolnosti materiálov ochranných odevov proti permeácii kvapalín a plynov (ISO 6529: 2001).

EN ISO 6530

Ochranné odevy proti kvapalným chemikáliám. Skúšobná metóda na odolnosť materiálov proti prieniku kvapalín (ISO 6530: 2005).


Close

Prihlásenie