Close

Najnovšie

Fakty a zaujímavosti o legendárnej skupine AC/DC
AC/DC je jednou z najväčších ak nie tou najväčšou ikonou rock n rollu v celej jeho histórii.
by Tomi Kučka
AC / DC Naživo v Bratislave 21. júla 2024 - POWER UP TOUR
Najväčšia svetová rock n roll kapela, ktorá toto leto odohrá 21 koncertov v 10 krajinách.
by Tomi Kučka
Pracovné odevy pre extrémne poveternostné podmienky
Bezpečnosť a komfort v nepriaznivých podmienkach   Pracovné odevy sú základným prvkom bezpečnosti a pohodlia...
by Tomi Kučka

Fakty a zaujímavosti o legendárnej skupine AC/DC

| Autor: Tomi Kučka | Kategórie: VŠETKY ČLÁNKY

AC/DC je jednou z najväčších ak nie tou najväčšou ikonou rock n rollu v celej jeho histórii.

AC/DC je nepopierateľne jednou z najväčších a najvplyvnejších rockových skupín všetkých čias. Svojím ikonickým zvukom a elektrizujúcimi vystúpeniami si získali obrovskú základňu fanúšikov a zanechali nezmazateľnú stopu v hudobnom priemysle. Od svojich začiatkov v austrálskom Sydney v roku 1973 až po to, že sa stali svetovými rockovými legendami.

V tomto článku sa ponoríme do 30 fascinujúcich faktov o AC/DC, ktoré vám osvetlia ich neuveriteľnú cestu, ich charizmatických členov kapely a ich nadčasovú hudbu. Od ich jedinečného pôvodu až po ich rekordné úspechy. Preskúmame triumfy a skúšky AC/DC, čím fanúšikom  poskytneme hlbšie pochopenie kapely a jej trvalého odkazu.


Kľúčové poznatky:
AC/DC, ikonická austrálska rocková skupina, predala viac ako 200 miliónov albumov po celom svete a naďalej inšpiruje nové generácie rockerov svojou energickou hudbou a elektrizujúcimi živými vystúpeniami.
Nadčasové rockové hymny AC/DC, známe svojimi údernými riffmi a silným vokálom, prekračujú generácie a dokazujú trvalú silu ich hudby a ich významný vplyv na žáner rockovej hudby.

 • Skupina AC/DC vznikla v roku 1973 v Sydney v Austrálii.

AC/DC je austrálska rocková skupina, ktorú založili bratia Angus a Malcolm Youngovci.

 • Pieseň skupiny „Highway to Hell“ sa stala rockovou hymnou.

„Highway to Hell“ je jednou z najpopulárnejších a najznámejších skladieb AC/DC a stala sa synonymom pre energický a úderný zvuk kapely.

 • Názov kapely bol inšpirovaný elektrickým výrazom.

Názov AC/DC je odvodený zo skratky pre „striedavý prúd/jednosmerný prúd“, ktorý sa bežne vyskytuje na elektrických spotrebičoch.

 • Angus Young je známy svojím školáckym oblečením na pódiu.

Ikonická školácka uniforma vrátane šortiek, kravaty a šiltovky sa stala charakteristickým vzhľadom Angusa Younga počas živých vystúpení.

 • Pieseň „Thunderstruck“ od AC/DC je obľúbená medzi fanúšikmi.

Skladba „Thunderstruck“ vydaná v roku 1990 sa okamžite stala klasikou a zostáva jednou z najobľúbenejších skladieb AC/DC v ich repertoári.

 • AC/DC je známy svojimi energickými živými vystúpeniami.

Elektrizujúca prítomnosť kapely na pódiu a gitarové sóla Angusa Younga urobili z ich koncertov legendárne.

 • Debutový album AC/DC „High Voltage“ vyšiel v roku 1975.

Tento album znamenal začiatok úspešnej kariéry AC/DC a obsahoval skladby ako „T.N.T“ a „It’s a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ‘n’ Roll).“

 • Bon Scott bol pôvodným spevákom AC/DC.

Bon Scott sa ku kapele pripojil v roku 1974 a pred svojou tragickou smrťou v roku 1980 prispel k vytvoreniu niekoľkých populárnych piesní.

 • Brian Johnson sa po smrti Bona Scotta stal hlavným spevákom AC/DC.

Brian Johnson sa pripojil k AC/DC v roku 1980 a jeho charakteristický hlas možno počuť v hitoch ako „Back in Black“ a „You Shook Me All Night Long“.

 • Album AC/DC „Back in Black“ je jedným z najpredávanejších albumov všetkých čias.

Album „Back in Black“ vydaný v roku 1980 celosvetovo predal viac ako 50 miliónov kópií a je považovaný za majstrovské dielo rockovej hudby.

 • Album AC/DC „Back in Black“ bol poctou Bonovi Scottovi.

Skupina venovala skladbu „Back in Black“ svojmu bývalému hlavnému spevákovi Bonovi Scottovi ako spôsob, ako si uctiť jeho pamiatku a pokračovať v hudbe, ktorú spolu začali.

 • AC/DC predali celosvetovo viac ako 200 miliónov albumov.

Obrovská popularita kapely a nadčasové rockové hymny z nich urobili jedného z najpredávanejších hudobných umelcov všetkých čias.

 • AC/DC uviedli do Rokenrolovej siene slávy.

V roku 2003 získali AC/DC túto prestížnu poctu, čím ocenili ich významný prínos k žánru rockovej hudby.

 • Angus Young je známy svojou energickou hrou na gitare.

Charakteristický gitarový štýl Angusa Younga, vrátane jeho ikonických gitarových sól a schopnosti zaujať publikum svojou živou prítomnosťou na pódiu, z neho urobil gitarovú legendu.

 • Album „Highway to Hell“ vyšiel v roku 1979.

Tento album bol komerčne úspešný a obsahoval niektoré z najznámejších piesní AC/DC, ako je titulná skladba a „Girls Got Rhythm“.

 • Hudba AC/DC je charakteristická svojimi tvrdými riffmi a silným vokálom.

Charakteristický zvuk kapely, ktorý kombinuje ťažké gitarové riffy, jazdné rytmy a nezabudnuteľné háčiky, ovplyvnil v priebehu rokov množstvo rockových kapiel.

 • AC/DC prešlo počas svojej kariéry niekoľkými zmenami v zostave.

Napriek týmto zmenám si kapela zachovala konzistentný hudobný štýl a pokračovala v produkcii hitov na vrchole rebríčkov.

 • Album skupiny „Dirty Deeds Done Dirt Cheap“ bol vydaný v roku 1976.

Tento album ukázal surový a energický zvuk AC/DC so skladbami ako „Dirty Deeds Done Dirt Cheap“ a „Big Balls“.

 • AC/DC je známy svojou jednoduchosťou a konzistenciou.

Priamy prístup kapely k rockovej hudbe so zameraním na silné riffy a chytľavé háčiky zarezonoval u fanúšikov po celom svete.

 • AC/DC ovplyvnilo nespočetné množstvo rockových kapiel a hudobníkov.

Ich hudba naďalej inšpiruje nové generácie rockerov a ich vplyv na žáner je nepopierateľný.

 • AC/DC počas svojej kariéry vydali celkovo 18 štúdiových albumov.

Každý album predstavuje jedinečný zvuk kapely a prispel k ich trvalému odkazu v rockovej hudbe.

Pieseň AC/DC „You Shook Me All Night Long“ sa dostala do top 40 v rebríčku Billboard Hot 100.
Chytľavá melódia a nákazlivý refrén piesne ju poháňali k mainstreamovému úspechu a upevnili postavenie AC/DC ako rockových superhviezd.

 • Album AC/DC „Flick of the Switch“ vyšiel v roku 1983.

Tento album získal protichodné recenzie od kritikov, ale stále ukázal schopnosť kapely poskytovať vysokoenergetické rockové piesne.

 • Hudba AC/DC sa objavila v mnohých filmoch, televíznych reláciách a reklamách.

Od akčných filmových soundtrackov až po ikonické športové podujatia, hudba AC/DC sa stala synonymom vysokooktánovej energie a vzrušenia.

 • Album „Powerage“ vyšiel v roku 1978.

„Powerage“ je často oslavovaný ako jeden z najviac podceňovaných albumov AC/DC, ktorý obsahuje skladby ako „Sin City“ a „What's Next to the Moon“.


 • Pieseň „Hells Bells“ od AC/DC sa často hrá na športových podujatiach.

Ikonické intro piesne a rytmus jazdy z nej urobili obľúbenú voľbu pre štadióny a arény po celom svete.

 • Hudba AC/DC presahuje generácie.

Ich nadčasové rockové hymny naďalej rezonujú medzi fanúšikmi všetkých vekových kategórií a dokazujú tak trvalú silu ich hudby.

 • AC/DC uviedli do Siene slávy ARIA v roku 1988.

Austrálska asociácia nahrávacieho priemyslu uznala významný vplyv AC/DC na austrálsku hudobnú scénu tým, že im udelila toto prestížne ocenenie.

 • Album AC/DC „For These About to Rock We Salute You“ vyšiel v roku 1981.

Tento album sa umiestnil na vrchole rebríčkov v Spojených štátoch a ukázal schopnosť kapely dodať silné a nezabudnuteľné rockové piesne.


 • AC/DC pokračujú v koncertovaní a koncertovaní dodnes.

Napriek rôznym výzvam a ťažkostiam zostáva AC/DC impozantnou silou v rockovom hudobnom priemysle a vzrušuje fanúšikov po celom svete svojimi elektrizujúcimi živými vystúpeniami.

Záver
AC/DC je nepochybne jednou z najikonickejších a najvplyvnejších rockových skupín všetkých čias. Svojimi energickými vystúpeniami, elektrizujúcimi gitarovými riffmi a nezabudnuteľnými hymnami uchvacujú publikum po celom svete už desaťročia. Od svojich skromných začiatkov v Austrálii až po to, že sa stali svetovými superhviezdami, AC/DC zanechali nezmazateľnú stopu v hudobnom priemysle. Počas svojej kariéry AC/DC vydali množstvo albumov a singlov, ktoré sa umiestnili na vrchole rebríčkov, čím si zabezpečili status jednej z najlepších kapiel všetkých čias. Ich jedinečný zvuk, charakteristický silným vokálom Bona Scotta a neskôr Briana Johnsona, v kombinácii s jazdnou rytmickou sekciou a pôsobivými gitarovými sólami, naďalej rezonuje u starých i nových fanúšikov. Vďaka oddanej fanúšikovskej základni, ktorá zahŕňa celé generácie, hudba AC/DC obstála v skúške časom a dnes sú ich songy rovnako pôsobivé, ako keď prvýkrát vtrhli na scénu. Či už ste ich dlhoročným obdivovateľom alebo len objavujete ich hudbu, elektrizujúce vystúpenia AC/DC a nadčasové rockové hymny určite zanechajú trvalý dojem.

Časté otázky a odpovede

Kedy vznikol AC/DC?

AC/DC vznikli v roku 1973 v Sydney v Austrálii.

Kto sú členovia AC/DC?

Súčasnými členmi AC/DC sú Angus Young (sólová gitara), Stevie Young (rytmická gitara), Brian Johnson (spev), Cliff Williams (basgitara) a Phil Rudd (bicie).

Kto bol pôvodným spevákom AC/DC?

Pôvodným spevákom AC/DC bol Bon Scott. Po jeho tragickej smrti v roku 1980 nastúpil Brian Johnson ako hlavný spevák.

Aké sú niektoré z najznámejších skladieb AC/DC?

AC/DC sú známe svojimi ikonickými hitmi ako „Highway to Hell“, „Back in Black“, „Thunderstruck“, „You Shook Me All Night Long“ a „T.N.T.

Koľko albumov vydali AC/DC?

AC/DC vydali celkovo 17 štúdiových albumov, pričom ich posledným je „Power Up“ v roku 2020.

Koľko albumov AC/DC predali?

AC/DC predali celosvetovo viac ako 200 miliónov albumov, čo z nich robí jedného z najpredávanejších hudobných umelcov všetkých čias.


Close